Wyjazd do Poczdamu 05.03.2016r.

 

I Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych ZUT w Szczecinie 20-21.11.2015r.

 

Zwiedzanie placówki Remondis 15.05.2015r.

 

Wyjazd do Ostoji 11.01.2014r.

 

Wyjazd do Berlina 20.09.2014r.

 

Wyjazd do Dessau 16.11.2013r.

 

Opisała studentka inż. arch. Agnieszka Korenkiewicz

 

Dessau, 16.11.2013
 
Dessau jest to niewielka miejscowość, która została odbudowana po II Wojnie Światowej. W latach 1925-1932 swoją siedzibę miał tu Bauhaus założony przez Waltera Gropiusa. W Dessau znajdują się obiekty zaprojektowane przez powojennych architektów jak i współczesne biura architektoniczne.
 
Jednym z nich jest Federal Enviromental Agency, zaprojektowane przez Sauerbruch Hutton Architecture. Obiekt ten słynie głównie z kolorowej fasady i ogromnego przeszklonego atrium z wewnętrznym ogrodem, wykonanym z różnego rodzaju materiałów. Biurowiec został zaprojektowany tak, aby każde biuro, sala, pokój miało dostęp do światła dziennego, przez co wewnątrz tworzy się szklana fasada z widokiem na atrium. Budynek jest w pełni ekologiczny i przystosowany dla niepełnosprawnych. Federal Enviromental Agency jest otoczony parkiem oraz powojenną ceglaną zabudową, która została odrestaurowana i przystosowana do nowych funkcji.
 
Idąc ulicą Bauhoustrasse mijamy budynki zabudowy w duchu modernistycznym i współczesnym, należące do Anhalt University of Applicaed Scienses. Na końcu ulicy znajduje się słynny budynek Bouhaus’u. Wewnątrz głównego budynku można poczuć i przesiąknąć dawnym stylem: krzesła projektu Marcel’a Breuer’a, oryginalne oświetlenia, kolorystyka De Stijl. Dla zwiedzających czeka min. nadal używana scena artystyczna z oryginalnymi siedziskami dla widowni, jadalnia, pokój biurowy Waltera Grupiusa, dormitorium.
 
Idąc ulicą od dworca trafiamy na Anhalt Theater. Monumentalny budynek usytuowany na niewielkim wzniesieni. Zaprojektowany przez Fryderyka Lipp, powstał w latach 1935-1938. Wewnątrz ogromne przestrzenie podświetlone kryształowymi żyrandolami. Kierując się w stronę deptaka można zauważyć, iż w zabudowie mieszkaniowej przeważają bloki z „wielkiej płyty”, są one jednak inne niż u nas. Odróżnia je to że mają nałożoną różną fakturę: od ażurowych przestrzeni po wypukłe elementy i szkło, dzięki czemu nie są odrzucające. Przy deptaku mieszczą się stonowane kamienice z malowidłami nawiązującymi do zwierząt i roślinności.
 
W Dessau jest dużo zieleni, parków, otwartych przestrzeni - placów, dzięki którym człowiek czuje się swobodnie i spokojnie.

Piotr Gradziński

 

Joanna Bilska
Wyjazd do Berlina 12.10.2013r.

 

kunstgruppe GOTTLIEB
wystawa
schwarz rot kohle
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now